Vše o Zanzibaru
Ostrov Zanzibar (svahilsky Unguja) tvoří spolu s menším ostrovem Pemba a dvěma desítkami okolních korálových ostrůvků autonomní administrativní stát Zanzibar, který je součástí východoafrické svazové republiky Tanzánie.
Souostroví leží na jižní polokouli jen 6 stupňů pod rovníkem a asi 40 km od východní Afriky. Unguja, neboli Zanzibar, je 85 km dlouhý a 30 km široký. Prvním Evropanem, který ostrov spatřil, byl pravděpodobně portugalský mořeplavec Vasco de Gama.
Ostrov byl po staletí pod vlivem arabských obchodníků, kteří sem přijížděli na svých dřevěných lodích poháněných monzunovými větry. Ostrov se jim natolik zalíbil, že sem ománští vládci na mnoho let přesunuli své sídlo ze Šťastné Arábie. Ostatně sultanátem zůstal Zanzibar až do roku 1964.
Při vyslovení jména Zanzibar se vybaví vůně exotických koření, které jsou zde domovem, a od středověku nejvýznamnějším artiklem obchodu mezi Orientem a Západem. Korálový ostrov v Indickém oceánu u pobřeží východní Afriky s bohatou historií a lákavou současností byl původně osídlen Afričany, později Peršany, Araby a Portugalci. Politické změny byly završeny britským protektorátem a posléze získáním nezávislosti a spojením s kontinentální částí země – Tanganikou. To vše zde samozřejmě zanechalo významné stopy.
Historické centrum hlavního města Stone Town je zahrnuto v seznamu chráněných památek UNESCO. Zde napsaly dějiny i své stinné stránky. Dvě stě let zde kvetl obchod s otroky, na největším otrokářském tržišti světa.
Vedle produkce vzácných koření se dnes ostrov stává cílem zejména evropských turistů, kteří hledají poslední nedotčené přírodní ráje. Toto označení si ostrov skutečně zaslouží, protože má snad nejkrásnější pláže východní Afriky. Mnozí cestovatelé potvrzují, že nikde jinde na světě snad neviděli tak jemný bílý písek a skutečně azurovou barvu vody jako na Zanzibaru.
Specifikou ostrova je i nedotčenost místního života turistickým průmyslem. Komfort a luxus hledejte uvnitř hotelových areálů. Za jejich hranicemi se nachází afro-muslimský kolorit a tradiční způsob života s jeho specifiky. Přírodním rájem jsou i okolní ostrůvky. Není proto divu, že na jeden z nich jezdí i slavný Bill Gates. V porovnání s jinými exotickými cíli má pobyt na Zanzibaru výhodu kratší letové vzdálenosti z Evropy bez nutnosti adaptace na jiné časové pásmo, protože časový posun nepřesahuje dvě hodiny. Druhou výhodou je možnost kombinace pobytu na překrásných plážích s výlety – ať už za šnorchlováním k bohatým korálovým útesům, na okolní exotické ostrovy nebo na safari na blízké africké pevnině.

Jazyk
Jazykem místních obyvatel je svahilština. Ti, co jsou v kontaktu s turisty, mluví anglicky a na severu ostrova i většinou italsky.
Posun času
GMT +3 (+1 hod v době letního času, +2 hod v době zimního času)
Víza
Pro občany ČR je nutné vízum do Tanzanie – to lze získat až po příletu na letišti, fotografie není potřeba. Cena za vízum je 50 USD. Na vízum je potřeba jedna volná stránka v cestovním pase.
Místní měna
Na Zanzibaru se platí tanzanským šilinkem (TZS). V hotelu, lepších restauracích nebo na výletech můžete platit i v amerických dolarech. Je dobré mít u sebe kombinaci těchto měn a například u místních obyvatel a na ulici platit šilinky. V dolarech byste vždy zaplatili víc.
Mějte u sebe americké dolary z roku 2006 a novější. Starší ročníky dolarů vám nikde nevezmou.
Vyměnit dolary za šilinky si můžete v bance, směnárně, případně na hotelové recepci. Šilinky si můžete vybrat v bance nebo v bankomatu. Pozor, ty jsou vetšinou jen v hlavním městě Stonetown a pak na pár místech ostrova. Kartou se dá platit jen v lepších hotelech. Při platbě kartou se vždy připočítává poplatek 5 %.
Kurz USD/TZS1 USD = 2300 TZS
Internet
V menších a levnějších hotelech s internetem moc nepočítejte. V dražších hotelech je wi-fi již samozřejmostí. Internet zdarma je na letišti v odletové hale. Další možností je zakoupení místní sim karty s kreditem (doporučujeme tiGo) a aktivování mobilních dat. Pokrytí je docela ucházející a ceny nízké.
Elektřina
Zajímavostí je, že veškerá elektřina se na ostrov vede podmořským kabelem z Tanzanie. Díky jedinému kabelu funguje celý ostrov. Občasné výpadky elektřiny nejsou ničím výjimečným. Větší hotely si pak elektřinu vyrábí generátory. V menších hotelech se připravte na večery při svíčkách. I proto má Zanzibar své kouzlo.
Vývoz zboží
Tanzanské celní předpisy nepovolují vývoz, převoz ani dovoz věcí pocházejících z divoké zvěře. Na vývoz těchto předmětů je třeba zvláštního povolení. Dejte si na to pozor. Na trhu totiž můžete koupit například krásné náramky ze žíní sloního ocasu. Zvíře kvůli těmto žíním není zabito, přesto by vásčekaly obrovské problémy, kdyby u vás celníci takový suvenýr našli. Celníkům se nemusí líbit vývoz různých mušlí, šperků ze semen nebo náramků z dikobrazích ostnů.
Počasí a podnebí
Jelikož se Zanzibar nachází jen kousek pod rovníkem, panuje zde tropické podnebí. Nejteplejšími měsíci jsou leden až březen, kdy se teploty vzduchu pohybují okolo 32 – 33 °C. „Nejchladněji“ je v červnu až červenci, kdy denní maxima jsou kolem příjemných 28 °C, od září do prosince se teploty každý měsíc o kousek zvedají až k průměrným 31 °C o Vánocích.
Od listopadu do května je vyšší i míra vlhkosti vzduchu a tak pocitově se vám teplota bude zdát daleko vyšší.
Od dubna do května panuje na ostrově velké období dešťů. Většina hotelů jsou v tomto období i zavřená. Menší a kratší období dešťů je od listopadu do poloviny prosince. Avšak toto období dešťů vypadá tak, že v 6 hodin ráno zaprší na 10 minut a po zbytek dne je modrá obloha.
Příliv a odliv
Každých šest hodin při odlivu moře ustoupí ke korálovému útesu, který lemuje celé pobřeží. Tento jev však není důvodem k obavám. Máte jedinečnou příležitost procházet se po bělostném písku, které bylo ještě nedávno mořským dnem. Můžete relaxovat a opalovat se v mělkých lagunách nebo prozkoumat korálový útes. A pokud Vám i tak bude voda chybět, můžete si zatím dát osvěžující drink u bazénu a za dvě hodiny už bude voda na pláži zase zpět.
Míra ústupu vody i čas, v který se tak děje, je každý den jiný a závisí na fázi měsíce. Při ubytování na západním a severním pobřeží (Nungwi) se koupání odehrává na závětrné straně ostrova, kde má koupání středomořské prvky. Síla přílivu i odlivu je slabší, za odlivu neustupuje voda příliš daleko od břehu a koupání za odlivu je podporováno přítomností četných lagun.
Pláž
Pláže zde mají svá pravidla. Pokud jste na hotelové pláži, respekt tu mají Masajové, kteří zde fungují jako hlídači. Starší Masajové jsou ti, co připomínají místním, procházejícím po pláži, kde jsou hranice. I proto máte jako návštěvníci hotelu a turisté opalující se na lehátkách relativně klid. Pokud se procházíte po pláži, běžně vás někdo může oslovit se zájmem o seznámení. Téměř vždy někdo něco nabízí, takže po seznámení je těžší se jen tak rozloučit. Pokud něco kupujete, nebojte se smlouvat o cenu. Pokud vám někdo nabízí zorganizování výletu, buďte obezřetní. Může se stát, že zaplatíte za výlet, který se nakonec vůbec neuskuteční nebo nebude kvalitně naplánovaný.
Očkování
Doporučené: žloutenka typu A a B, břišní tyfus, tetanus
Povinné: dříve bylo povinné při cestě do Tanzanie (včetně Zanzibaru) předložit potvrzení o očkování proti Žluté zimnici. Nyní již toto očkování povinné není, pokud jste před příjezdem nepobývali déle jak 12 hodin v zemi s výskytem této nemoci (střední a západní Afrika)
Malárie: nemoc se na ostrově může vyskytnout, avšak většinou jen v období velkých dešťů. Antimalarika není potřeba užívat. Přibalte si je s sebou v případě, pokud se chystáte na pevninu do Tanzanie například na safari.
Bezpečnost
Politická situace v Tanzanii a na Zanzibaru je velice stabilní. Bezpečnostní situace je celkem uspokojivá, existuje zde běžná malá kriminalita. Místní lidé jsou vstřícní a usměvaví.
Náboženství
Zanzibar je muslimská země, čili majoritním náboženství je islám. Nečekejte ale žádné výrazné mešity a extremismus. Zanzibar, ačkoli je pravou černou Afrikou, na vás nebude působit nijak islámský. Nacházejí se zde i jiná náboženství, křesťané, v malé míře hinduismus a animismus z Afriky a všichni spolu mírumilovně po staletí vycházejí. Je slušností respektovat jejich kulturu a tak by ženy na pláži neměli odhazovat vrchní díl plavek. Chodit v plavkách po pláži a v hotelových resortech je v pořádku, avšak pokud se chystáte mezi místní obyvatele do vesnice či do města, je lepší, když se na to trochu obléknete. Dříve se uvádělo, že by ženy měli mít zahalená kolena a ramena. Nyní jsou místní na turisty již zvyklí a rozhodně vás nikdo nebude napomínat, ale trochu úcty neuškodí.
Děti
Děti místních obyvatel vědí, že od turistů mohou dostat "karamela", což je obecný název pro cukrovinky. Turisté jim je často bezdůvodně dávají a děti si na to zvyknou. Měli byste jim něco dát, pokud si je například vyfotíte nebo vám přinesou nějaké ovoce či kokosový ořech. Ale ne bezdůvodně. Pokud jim opravdu něco chcete přivézt a rozdávat, zásobte se různými tužkami, pastelkami a věcmi do školy.
Fotografování
Obecně zde platí podobně jako ve většině afrických zemí, že je zakázáno fotografování bank, policejních a vojenských stanic, stanovišť a policejních vozidel, příslušníků, zároveň je zakázáno fotografování důležité elektrické stanice na jihozápadě ostrova. Místní obyvatele fotografujte jedině v případě, kdy se jich zeptáte, nebo něco danému člověku dáte. Je to slušnost. Při fotografování dětí je vlastně jakýmsi nepsaným standardem je odměnit bonbóny.
Komáři
Komáři zde nejsou v takovém množství jako na pevnině a riziko malárie je velmi malé. Štípance však mohou být nepříjemné a tak je vhodné mít repelent proti hmyzu, který po setmění přijde vhod. Doporučujeme repelenty s vysokým obsahem účinné složky DEET min. 25 %. Každý hotel i bungalow má moskytiéru nad postelí.